229 lecie uchwalenia Konstytucji 3 Maja

03.05.2020 r.

Dziś (3.05.2020 r.) w ciszy i zadumie rozpamiętujemy uchwalenie przed 229 laty dokumentu, który zmienił oblicze Polski - Konstytucji 3 Maja.

Dziś (3.05.2019 r.) w tym trudnym czasie izolacji w ciszy i zadumie rozpamiętujemy podpisanie dokumentu ogromnej wagi, który 229 lat temu uchwalił Sejm Czteroletni zmieniając Polskę. Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie.  Reprezentując Powiat Rzeszowski na Rynku w Rzeszowie złożyła kwiaty skromna delegacja, w skład której wchodzili Starosta Rzeszowski Józef Jodłowski wraz z Wicestarostą Rzeszowskim Markiem Sitarzem oraz Członkiem Zarządu Powiatu Rzeszowskiego Lucyną Sokołowską. Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem Generała Tadeusza Kościuszki delegacja udała się również pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, aby chociaż wiązanką kwiatów uhonorować kolejnego z wielkich polskich patriotów.

Święto Konstytucji zostało ustanowione w 1919 roku. Po wojnie komunistyczne władze zastąpiły je obchodami święta 1 maja, a w 1951 roku zdelegalizowały. Po zmianie ustroju od kwietnia 1990 roku 3 Maja znów jest świętem narodowym.

• 229 lecie uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Przeczytaj deklarację dostępności strony internetowej