05.07.2019 r.

Dzięki nowoczesnym znakom z czujnikiem ruchu, zamontowanym przez powiat rzeszowski, uczniowie z Trzebowniska będą mogli po wakacjach bezpieczniej chodzić do szkoły.

Od jakiegoś czasu do Starostwa Powiatowego w Rzeszowie wpływały sygnały od mieszkańców Trzebowniska zaniepokojonych dużym natężeniem ruchu na drodze powiatowej Nr 1383 R relacji Trzebownisko – Łąka  - Łukawiec. W pobliżu wspomnianej drogi znajduje się szkoła. Dlatego, aby zapewnić bezpieczeństwo dzieci w pobliżu przejścia dla pieszych, w sąsiedztwie szkoły, zamontowano dwa znaki z czujnikiem ruchu.

Znaki o symbolu D6 pionowe wyposażone są w dwa sygnalizatory wyświetlające pulsujące, ostrzegawcze sygnały barwy żółtej lub pomarańczowej. Lampy ostrzegawcze skierowane są w kierunku nadjeżdżających pojazdów. Światła są widoczne z odległości co najmniej 150 m przy dobrej przejrzystości powietrza i umieszczone są nad górną krawędzią lica znaku. Zadaniem wspomnianych znaków jest przekazywanie informacji dla kierujących pojazdami o zbliżaniu się do przejścia dla pieszych z odpowiednio dużej odległości tak, aby kierowca mógł zachować właściwą ostrożność.

Lampy włączają detektory podczerwieni, które jednocześnie wykrywają obecność pieszego w rejonie przejścia i zapewniają stałą detekcję osoby poruszającej się na przejściu. Jeden czujnik ruchu wzbudza pulsowanie wszystkich elementów oznakowania aktywnego po obu stronach drogi, niezależnie z której strony pojawi się pieszy. W czasie min. 2 sekund po opuszczeniu przejścia przez pieszego system wyłącza lampy ostrzegawcze i przechodzi w stan czuwania.

W sumie dostarczono i zamontowano dwa  znaki D-6  z lampami LED, dwa znaki T- 27 „AGATKA”, dwa panele fotowoltaiczne, dwa sterowniki do komunikacji między dwoma znakami aktywnymi, dwa czujniki ruchu oraz dwa akumulatory żelowe zapewniające pracę całego systemu przez pełen rok bez potrzeby ładowania. Wartość montażu kompletu  wyniosła 10135,00 netto  (jedno przejście dla pieszych).

• Bezpieczniejsza droga do szkoły dzięki inwestycji realizowanej przez powiat rzeszowski