IX rocznica katastrofy smoleńskiej

10.04.2019 r.

Dziś przed Urzędem Marszałkowskim odbyły się uroczystości upamiętniające 9. rocznicę katastrofy lotniczej w Smoleńsku.

10 kwietnia 2010 roku to dzień, który okazał się jednym z najtragiczniejszych w polskiej historii. Katastrofa rządowego samolotu w drodze na obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej to wydarzenie bez precedensu w historii Polski.

Polska delegacja leciała oddać hołd ofiarom NKWD zamordowanym w 1940 roku. Na pokładzie samolotu był prezydent Lech Kaczyński wraz z żoną oraz wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, parlamentarzyści, dowódcy głównych sił zbrojnych, osoby sprawujące wysokie funkcje w państwie, duchowni, przedstawiciele Rodzin Katyńskich, załoga samolotu i funkcjonariusze BOR. Łącznie 96 osób.

Przy pomniku poświęconym ofiarom tragedii zebrali się przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Wojewódzkiego, samorządowcy, księża, a także młodzież ze Związku Strzeleckiego "Strzelec". Powiat Rzeszowski reprezentowali: Starosta Rzeszowski Józef JodłowskiWicestarosta Rzeszowski Marek Sitarz oraz Członek Zarządu Powiatu Lucyna Sokołowska.

Uroczystość prowadzona była z wojskowym ceremoniałem, który zapewniła kompania honorowa 21 Brygady Strzelców Podhalańskich..

Obchody rocznicy tragedii smoleńskiej rozpoczęły się odśpiewaniem hymnu, podniesieniem flagi państwowej na maszt oraz wspólną modlitwą w intencji 96 ofiar katastrofy smoleńskiej.

Uroczystości upamiętniające dziewiątą rocznicę katastrofy smoleńskiej zakończyły się złożeniem wieńców oraz wiązanek kwiatów pod pomnikiem syjmbolizującym złamane skrzydło.

• IX rocznica katastrofy smoleńskiej