„Leśne dyktando”

04.11.2019 r.

To już IX edycja Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego w Zespole Szkół Zawodowych im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Dynowie.

30 października 2019 r. w auli Zespołu Szkół Zawodowych im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Dynowie odbyła się IX edycja Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego pod hasłem „Leśne dyktando” dla uczniów szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych z województwa podkarpackiego.

Patronat honorowy nad konkursem sprawowali: Pan Józef Jodłowski Starosta Rzeszowski, Pani Grażyna Zagrobelna Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Pan Zygmunt Frańczak Burmistrz Dynowa, natomiast patronat medialny Polskie Radio Rzeszów S.A. i Portal Regionalny „Brzozowiana”.

Organizatorami konkursu byli: Nadleśnictwo Dynów, Zespół Szkół Zawodowych im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Dynowie, Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Dynowie.

Uroczystego otwarcia konkursu dokonali: Pani Halina Cygan - Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Dynowie, Pan Krzysztof Strzyż – Nadleśniczy Nadleśnictwa Dynów, Pan Stanisław Tymowicz – Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie i Pani Grażyna Paździorny – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dynowie.

Uczestnicy konkursu 57 osób z 15 szkół (przygotowanych przez 23 opiekunów) z całego województwa podkarpackiego mieli za zadanie napisanie poprawnie wysłuchanego tekstu, który zawierał słownictwo związane z lasem, jego mieszkańcami (autorem tekstu była Pani Małgorzata Kaczorowska). Jury konkursowe, które stanowili nauczyciele – opiekunowie po sprawdzeniu wszystkich prac wyłoniło zwycięzców w poszczególnych grupach wiekowych.

Kategoria szkoły podstawowe:

• I miejsce – Seweryn Chrapek - Szkoła Podstawowa w Dąbrówce Starzeńskiej,
  • II miejsce – Łukasz Bielec - Publiczna Szkoła Podstawowa w Dubiecku,
  • III miejsce – Dominika Janoszek – Szkoła Podstawowa w Ulanicy.
  • Wyróżnienia: Eliza Tyka - Szkoła Podstawowa w Dąbrówce Starzeńskiej, Julia Wiśniowska – Szkoła Podstawowa w Lipie, Martyna Cygan – Szkoła Podstawowa w Błażowej Dolnej.

Kategoria szkoły ponadpodstawowe:

• I miejsce - Kamil Szymański - Liceum Ogólnokształcące w Dynowie,
  • II miejsce – Patrycja Wrotniak - Liceum Ogólnokształcące w Dynowie,
  • III miejsce – Wiktoria Woźniak - Liceum Ogólnokształcące w Dynowie.
  • Wyróżnienia: Wiktoria Ziaja – Zespół Szkół Leśnych w Lesku, Alicja Jamróz - Zespół Szkół Leśnych w Lesku, Julia Polewka - Liceum Ogólnokształcące w Dynowie.

Nagrodę specjalną ufundowaną przez Zespół Szkół Zawodowych im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Dynowie i Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie otrzymał Kamil Szymański z Liceum Ogólnokształcącego w Dynowie.

Wszyscy nagrodzeni, wyróżnieni, ich opiekunowie a także pozostali uczestnicy otrzymali nagrody, dyplomy, podziękowania, które wręczyli: Pani Magdalena Misiorowska z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Pani Halina Cygan - Dyrektor szkoły, Pan Krzysztof Strzyż – Nadleśniczy Nadleśnictwa Dynów, Pani Małgorzata Kaczorowska - starszy specjalista służby leśnej z Nadleśnictwa Dynów, Pani Grażyna Paździorny – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dynowie i Pan Piotr Zdeb – Wicedyrektor szkoły.

Podsumowując konkurs Pani Halina Cygan podziękowała bardzo serdecznie wszystkim przybyłym gościom i uczestnikom oraz zaprosiła za rok na X edycję konkursu. W oczekiwaniu na ogłoszenie wyników konkursu, jego uczestnicy mogli uczestniczyć w przepięknych pokazach chemicznych przygotowanych przez pracowników naukowych i studentów Państwowej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu.

Fundatorem nagród głównych było: Starostwo Powiatowe w Rzeszowie, Miasto Dynów, Nadleśnictwo Dynów, Miejska Biblioteka Publiczna w Dynowie, Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie oraz Zespół Szkół Zawodowych im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Dynowie.

Pieczę merytoryczną nad całością sprawowała Pani Małgorzata Kaczorowska z Nadleśnictwa Dynów, natomiast Zespół Szkół Zawodowych im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Dynowie i Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie byli odpowiedzialni za stronę techniczną i organizacyjną konkursu.

• „Leśne dyktando”