„Promocja dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego pogranicza wśród młodzieży”

10.12.2018 r.

W dniach 03.12.2018 r. i 05.12.2018 r. odbył się cykl 6 spotkań dzieci i młodzieży z podróżnikiem, które odbyły się w ramach projektu realizowanego przez Powiat Rzeszowski.

W spotkaniach udział wzięły szkoły z terenu Powiatu Rzeszowskiego tj. Zespół Szkół w Tyczynie, Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Rzeszowie, Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Mrowli oraz Zespół Szkół Techniczno- Weterynaryjnych w Trzcianie. Celem spotkań było zainteresowanie uczniów pasją podróżowania i kształcenie postawy badawczej, a także przedstawienie w atrakcyjny dla młodego odbiorcy sposób wielu zalet obcowania z przyrodą oraz poznawaniem historii miejsc, regionów i narodów. Realizacji tego zadania podjął się wielki podróżnik Pan Łukasz Łagożny, tegoroczny zdobywca najwyższej góry świata Mount Everest. Wejście na Everest było dla niego elementem walki o Koronę Ziemi tzn. zdobycie dziewięciu najwyższych szczytów wszystkich kontynentów. Do realizacji tego celu pozostał mu do zdobycia jeszcze tylko jeden szczyt – Lodowy Masyw Vilsona na Antarktydzie.

W ramach spotkań Pan Łukasz zaprezentował film z przygotowań i wyprawy na Mount Everest, opowiadał o interesujących zdarzeniach i przygodach na różnych kontynentach, różnicach kulturowych, a także przedstawił kilka najważniejszych zasad bezpiecznego podróżowania i eksploracji górskiej. Uczestnicy mieli także okazję obejrzeć, a nawet przymierzyć profesjonalny sprzęt do wspinaczek wysokogórskich, który został przyniesiony i omówiony przez podróżnika. A co najważniejsze wszyscy uczestnicy dostali namacalny dowód na to, że wszystko MOŻNA! Warto marzyć i każde marzenie można spełnić jak się tylko chce! Na zakończenie każda osoba uczestnicząca w spotkaniach otrzymała zestaw gadżetów, które z pewnością przydadzą się podczas podróży po pograniczu.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć ze spotkania!

• „Promocja dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego pogranicza wśród młodzieży”