„Znajomość języków jest kluczem ku mądrości.”

09.04.2019 r.

Dzień 27 marca 2019 roku upłynął w Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w Dynowie w atmosferze zmagań konkursowych.

Po raz 16 uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z powiatu rzeszowskiego, mogli wykazać się swoją znajomością języka angielskiego i niemieckiego, biorąc udział w Powiatowym Konkursie Języka Angielskiego i Powiatowym Konkursie Języka Niemieckiego. Rangi konkursom dodał fakt, iż Honorowy Patronat nad nimi objął Starosta Powiatu Rzeszowskiego pan Józef Jodłowski.

W konkursie z języka angielskiego uczestniczyło 20 uczniów, reprezentujących Zespół Szkół Zawodowych w Dynowie, Zespół Szkół w Tyczynie, ZSTW w Trzcianie i Liceum Ogólnokształcące w Dynowie. Młodzież przystąpiła do testu, który obejmował rozumienie ze słuchu, rozumienie tekstu czytanego, transformację zdań z zachowaniem znaczenia zdania wyjściowego oraz elementy wiedzy o krajach anglojęzycznych. Pytania nie należały do najłatwiejszych, w związku z czym uczniowie musieli wykazać się dużą wiedzą. Laureatami konkursu zostali: Kajetan Blama, Michał Pyra i Jakub Domin - uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Dynowie, deklasując przeciwników.

Celem Powiatowego Konkursu Języka Niemieckiego było z kolei podnoszenie poziomu umiejętności językowych młodzieży, wdrażanie europejskich poziomów osiągnięć językowych zalecanych przez Radę Europy, zainteresowanie uczniów kulturą obszaru języka niemieckiego oraz pogłębianie wiedzy w tym zakresie. Do konkursu przystąpiło 12 uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie, Zespołu Szkół Techniczno - Weterynaryjnych w Trzcianie i Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Dynowie. Test składał się z trzech części: rozumienia tekstu słuchanego i czytanego oraz części leksykalno – gramatycznej. Uczniowie rozwiązywali zadania, wykazując się znajomością języka obcego na poziomie B1 wg Europejskich poziomów osiągnięć, pracowali wytrwale, z wielkim zaangażowaniem i ambicją podchodzili do zadań. Pierwsze trzy miejsca zajęli: Patrycja Wrotniak, Agnieszka Kłosowska i Monika Malik- uczennice Liceum Ogólnokształcącego w Dynowie.

Wszyscy laureaci otrzymali cenne nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Rzeszowie oraz panią dyrektor Elżbietę Klaczak-Łach. Zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom i ich opiekunom należą się ogromne gratulacje! Biorąca udział w obu konkursach młodzież, po raz kolejny potwierdziła wysoki poziom wiedzy. Przyznała, że konkurs to duże wyzwanie, wymagające wielu przygotowań i ciężkiej pracy, zarówno uczniów, jak i ich nauczycieli. Miła atmosfera niewątpliwie sprzyjała wymianie doświadczeń oraz budowaniu pozytywnych relacji wśród uczestników całego przedsięwzięcia. Zadowolenie młodzieży świadczy o sukcesie organizatorów i celowości ich pomysłu.

Organizatorami konkursów, a zarazem osobami, które czuwały nad prawidłowym przebiegiem zmagań, byli nauczyciele języka angielskiego, panie: Ewelina Marszałek, Aleksandra Żak, Małgorzata Pleśniak oraz pan Michał Piestrak, a także nauczycielki języka niemieckiego, panie: Ewa Hadam, Beata Trzyna i Monika Rząsa.

• „Znajomość języków jest kluczem ku mądrości.”